Hydroterapia



Wodolecznictwo jest stosowaną od wieków formą leczenia i niwelowania stresu.Hydroterapia łączy w sobie masaż tradycyjny z relaksującymi właściwościami kąpieli. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednio dobrana temperatura, czas i ciśnienie wody.

Ze względu na temperaturę wody kąpiel dzielimy na:

Zabiegi zimne do 31°C działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie pobudzają układ krążenia i układ oddechowy – czas do 15 minut.

Zabiegi w temperaturze obojętnej – ok. 34°C, działają rozluźniająco, uspokajająco, zmniejsza napięcie mięśni. Czas do 20 minut.

Zabiegi ciepłe i gorące do 38°C – działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśni, ogólnie rozkurcza, dobroczynni wpływa na układ nerwowy, oddechowy, krążenie. Czas do 15 minut.

Przeciwwskazania do hydromasażu to: cukrzyca, choroby serca, niektóre leki.

Zanurzone w wodzie, unoszące się ciało waży do 90% mniej. Ograniczony ciężar to mniejszy nacisk na kręgosłup, grupy mięśni, wiązadła, stawy. Korzyści płynące z obniżenia nacisków na ciało w połączeniu z ciepłem i masażem są ogromne. Hydromasaż polegający na dostarczaniu płynącej wody do różnych części ciała jest kluczowym elementem kuracji – ciało poddawane hydromasażowi czerpie korzyści dla swoich układów: kostnego, oddechowego, neuromięśniowego, krążenia, skórnego.

Stres, wadliwa postawa, urazy i porażenie, powodują skurcze mięśni i ból. Strumienie wody skierowane na właściwe miejsca, stymulują i relaksują punkty zapalne. Masaż zapewnia ogólne terapeutyczne korzyści dla dzieci z porażeniami.

W naszej szkole hydroterapia odbywa się systemem IN100 MX200 – masaż wodny zwany kąpielą wirową. Wanna posiada dysze wodne montowane w bocznych ścianach wanny, z których pod dużym ciśnieniem wydobywa się woda zmieszana z powietrzem i silnie uderza o ciało masujące je. Odpowiednio rozlokowane dysze pozwalają na aktywny masaż części ciała: np. karku, pleców, ramion, stóp.

 Zaobserwowaliśmy, że dzieci z autyzmem i nadpobudliwością psychoruchową hydroterapia uspokaja, odpręża i wycisza, a dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną oswaja z wodą. Masaż jest świetną zabawą i ogromną przyjemnością dla dzieci.

 

Opracowała Beata Wysocka – Zadrożna