Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu

Data: 15.04.2024 r., godz. 13.34    122
W tym roku po raz pierwszy zgłosiliśmy się do udziału w Niebieskich Igrzyskach. W ramach tej inicjatywy uczniowie przez cały kwiecień mają szansę uczestniczenia w różnorodnych zajęciach warsztatowych i sportowych.

Drugiego kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ma na celu szerzenie wiedzy na temat funkcjonowania osób nieneurotypowych oraz podkreślenie, że są one ważną częścią społeczeństwa. Szkołę ozdobiły kolorowe motyle, które stanowią symbol wolności i różnorodności. Przez wiele lat z Dniem Autyzmu związany był kolor niebieski, do tej pory kojarzy się on z tym świętem. Coraz częściej mówi się jednak, że wynikało to z mylnego przekonania, że spektrum autyzmu dotyczy tylko mężczyzn. Dlatego w dekoracjach i strojach uwzględniliśmy również kolor różowy, by podkreślić, że autyzm nie ma płci.

Starsze klasy w minionym tygodniu wzięły udział w części edukacyjnej. Film i prezentacja multimedialna stanowiły wstęp do dyskusji na temat różnic i podobieństw między wszystkimi ludźmi. Następnie uczniów czekały zadania, które pomogły uświadomić im, że różnice w postrzeganiu świata mogą stanowić wartość, a niesienie pomocy i wzajemne wsparcie przynosi satysfakcję i radość. Jednym z ćwiczeń realizowanym w grupach było stworzenie pracy plastycznej z figur geometrycznych. Każdy zestaw zawierał dokładnie takie same elementy, jednak każda z prac była zupełnie inna, co można zobaczyć na zdjęciu. Świetnie pokazuje to, że możemy patrzeć na to samo, a postrzegać to zupełnie inaczej- jedni uczniowie w okręgach dostrzegli koła samochodu, inni zaś okienka lub głowy. Na zakończenie w głośnikach rozbrzmiał hymn wydarzenia, a cała sala włączyła się w wesoły taniec z balonami.

W najbliższych dniach planowane są dalsze działania związane z Niebieskimi Igrzyskami. Już teraz zapraszamy do śledzenia naszej strony, by dowiedzieć się, jakie jeszcze atrakcje czekają uczestników!

Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu
Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, foto nr 1, Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, foto nr 2, Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, foto nr 3, Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, foto nr 4, Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, foto nr 5, Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, foto nr 6, Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, foto nr 7,