Finał IV Powiatowego Konkursu PlastycznegoFinał IV Powiatowego Konkursu Plastycznego

W dniu 13 maja 2014r. w naszej szkole miał swój finał IV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Niepełnosprawni są wśród nas”. Temat prac konkursowych brzmiał „Niepełnosprawny – mój przyjaciel”, co miało przybliżyć uczestnikom nie tylko zagadnienia związane z niepełnosprawnością, ale i z integracją. Konkurs skierowany był do uczniów klas „0” oraz klas I–III Szkół Podstawowych z terenu powiatu wołomińskiego. Swój udział zgłosiło 26 szkół, z których napłynęło 313 prac.

Głównym celem konkursu było przybliżenie zagadnień niepełnosprawności, uwrażliwienie uczestników na problemy osób niepełnosprawnych, a także uświadomienie, że prawdziwa przyjaźń nie zna żadnych barier.

Konkurs został objęty patronatem przez: Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starostę Wołomińskiego, Wójta Gminy Dąbrówka, Wójta Gminy Jadów, Wójta Gminy Klembów, Burmistrza Kobyłki, Burmistrza Marek, Burmistrza Radzymina, Burmistrza Tłuszcza, Burmistrza Wołomina, Burmistrza Ząbek oraz Burmistrza Zielonki.

Uroczystość rozpoczęła się spektaklem w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej pt. „Brzydkie kaczątko”. W bajkowy świat przeniosły widzów wspaniałe kolorowe kostiumy oraz dekoracje. Przedstawienie, nawiązując do baśni H. Ch. Andersena, ukazywało prawdę o tym, jak często można spotkać się z niezrozumieniem, a nawet odrzuceniem z powodu bycia innym niż wszyscy. Finał spektaklu pokazywał jednak, że prawdziwa przyjaźń przezwycięży wszelkie granice. Było to ujmujące i pouczające widowisko nie tylko dla najmłodszych gości.

Po występie artystycznym głos zabrał Kazimierz Rakowski, Wójt Gminy Klembów, który w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie integracji dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Następnie ogłoszono laureatów konkursu, którym nagrody wręczyli: pan Kazimierz Rakowski – Wójt Gminy Klembów, pan Grzegorz Boruc – reprezentant Starosty Wołomińskiego, pani Anna Bielińska-Sobolewska i pani Monika Kalicka z Wydziału Edukacji i Spaw Społecznych w Kobyłce, pani Ewa Wiśniewska – Kierownik Referatu Oświaty i Polityki Społecznej w Ząbkach oraz pani Sylwia Kielczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Ostrówku.

Nadesłane prace w różnorodny sposób oddawały temat konkursu. Dzieła małych artystów zostały wykonane najróżniejszymi technikami. Odznaczały się dużą starannością, pomysłowością oraz estetyką. Z tego powodu trudno było wyłonić zwycięzców. Komisja oceniła prace konkursowe biorąc pod uwagę następujące kryteria: poprawne ujęcie tematu, samodzielność wykonania, technikę, oryginalność, pomysłowość oraz estetykę.

Nagrodzono aż 73 uczniów z klas 0-III.

Przyznano:

  • 4 nagrody za zajęcie I miejsca – tablety
  • 4 nagrody za zajęcie II miejsca – przenośne konsole do gry
  • 4 nagrody za zajęcie III miejsca – przenośne odtwarzacze mp4

Dodatkowo laureaci miejsc od I do III otrzymali pięknie wydane książki z bajkami.

Przyznano również wyróżnienia I, II i III stopnia, wśród których znalazły się: zestawy plastyczne, zestawy do kreatywnej zabawy, gry logiczne, pendrive USB, sprzęt sportowy oraz gadżety reklamowe. Wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono nagrody pocieszenia. Chłopcy otrzymali piłki, a dziewczynki – zestawy plastyczne. Nie zapomniano też o nauczycielach przygotowujących uczniów do konkursu. Otrzymali oni dyplomy, a opiekunowie zwycięzców –drobne upominki w postaci zestawu biurowego (długopis z ołówkiem).

Po części oficjalnej rozpoczął się piknik, podczas którego serwowane były kiełbaski z grilla z chlebem oraz napoje i pączki. Uczestnikom dopisała piękna pogoda. Pani Marzena – klaun poprowadziła integracyjne zabawy muzyczno-ruchowe na świeżym powietrzu dla wszystkich obecnych dzieci. W treść zabaw wpleciono elementy profilaktyki uzależnień od tytoniu i alkoholu. Bardzo dużą popularnością cieszył się wybudowany w zeszłym roku plac zabaw.

Piknik z grillem odbył się dzięki hojności naszych niezawodnych sponsorów:

P.P.H.U. „STANEX” – Kobyłka, „AMD” s.c. Przedsiębiorstwo Handlowe Wołomin, Piekarnia-Cukiernia Karol Kotulski Ostrówek, Hurtownia wędlin – Kowalczyk B., Szulim H. – Szosa Jadowska. Występ klauna sponsorowany był przez GOPS w Klembowie z kierownikiem panią Tamarą Barańską.

Organizator konkursu bardzo dziękuje patronom i wszystkim sponsorom za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz uczestnikom i ich opiekunom za udział.

Opracowała: Bogna Krupińska