Światowy Dzien Savoir Vivre

" Dobre maniery otworzą drzwi, których nie da najlepsze wykształcenie."
~ Clarence Thomas

W czerwcu w naszej szkole świętowaliśmy bardzo ważny dzień – Dzień Savoir – Vivre. Obchody zostały wprowadzone do kalendarza uroczystości szkolnych za sprawą realizowanej innowacji pedagogicznej pt. „Dobre maniery – kruszą mury, łamią bariery. Poznajemy zasady savoir – vivre w Polsce i za granicą”.

Światowy Dzień Savoir – Vivre obchodzony jest 3 czerwca. Ustanowiony został z inicjatywy Akademii Montemarco na dzień przed rocznicą wolnych wyborów w 1989 r., aby symbolicznie uczcić zmiany w Polsce. Data 3 czerwca jest również nieprzypadkowa, z dwóch innych powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, a cyfra 3 jest wyjątkowa
i magiczna.

Wyrażenie savoir – vivre oznacza sztukę życia. Każdy człowiek żyjący w danej społeczności powinien posiadać podstawową wiedzę na temat zasad dobrego wychowania. Nasi uczniowie poznają te zasady podczas zajęć edukacyjnych, jednak dzięki działaniom w ramach innowacji, mogą lepiej zapoznać się z tematem dobrych manier.

Nasze obchody rozpoczęliśmy już w maju, ogłaszając konkurs plastyczny pod hasłem ”Dobre maniery – kruszą mury, łamią bariery” dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Miał on na celu rozwijanie pomysłowości i plastycznej kreatywności uczniów, inspirowanych wiedzą na temat form towarzyskich i reguł społecznych. Nasi podopieczni wykonali wspaniałe prace, wykorzystując różne techniki plastyczne. Jury wyłoniło laureatów konkursu za I, II i III miejsce. Ponadto przyznano też Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną. W związku z tym, że każda z prac konkursowych była wyjątkowa i niepowtarzalna, każdy uczeń otrzymał dyplom za udział w konkursie oraz drobny upominek. Już samo uczestnictwo chęć udziału przybliżyło naszym uczniom rozumienie i przestrzeganie zasad współżycia społecznego. Finał konkursu odbył się 12 czerwca, nagrody uczestnikom wręczały Pani Dyrektor Agnieszka Pytkowska, Pani Wicedyrektor Iwona Stępniak oraz specjalny Gość, który w tym dniu odwiedził naszą szkołę – Pani Katarzyna Kadzidłowska, Prezes Oddziału ZNP w Wołominie. Bardzo dziękujemy uczniom za udział w wydarzeniu, a nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Następnym punktem naszych obchodów były zajęcia w salach, podczas których uczniowie utrwalili podstawowe zwroty grzecznościowe, nie tylko w formie komunikatów słownych, ale również kierowanych za pomocą gestów Makatonu oraz znaków PCS. Ponadto rozwiązali krzyżówkę tematyczną sprawdzającą ich wiedzę nt. dobrego wychowania, uczyli się wiązania krawatów, a także dobierali elementy ubioru adekwatnie do danej sytuacji oraz miejsca. Nasi uczniowie wspaniale radzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Bardzo nas cieszy, że codzienna praca oraz aktywności związane z innowacją przynoszą tak dobre efekty.

Każde takie działanie jest niezwykle ważne, gdyż krok po kroku przyczynia się do lepszego funkcjonowania naszych podopiecznych w społeczeństwie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

światowy dzień savoir vivre
światowy dzień savoir vivre, foto nr 1, światowy dzień savoir vivre, foto nr 2, światowy dzień savoir vivre, foto nr 3, światowy dzień savoir vivre, foto nr 4, światowy dzień savoir vivre, foto nr 5, światowy dzień savoir vivre, foto nr 6, światowy dzień savoir vivre, foto nr 7, światowy dzień savoir vivre, foto nr 8, światowy dzień savoir vivre, foto nr 9, światowy dzień savoir vivre, foto nr 10,