PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNAPIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

W pierwszy dzień wiosny w naszej szkole odbyła się uroczystość, podczas której żegnaliśmy zimę, witając wiosnę. Nasi uczniowie godnie przygotowali się na powitanie wiosny, czytając płynnie wiersze o tematyce wiosennej. Uczestniczyli w zabawnym wiosennym Pokazie Mody, podkreślającym cechy ubioru wiosennego, zieloną kolorystykę, kolorowe kwiaty. Prezentowane przez modeli i modelki stroje charakteryzowały się oryginalnością. W trakcie wiosennego Pokazu Mody nawiązywano do ekologii, aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania.

Na podstawie wykonanego przez uczniów (techniką Alabrijes) pejzażu przestrzennego drzew wiosennych i choinek zimowych, odpowiadano na pytania o zachodzących zmianach w przyrodzie. Uczniowie ukazywali różnice między zimą i wiosną, tworząc płaski obraz zimowych i wiosennych zmian. Chętnie odgadywali zagadki o ptakach, drzewach. Wymieniali nazwy kwiatów i rozpoznawali je. Z zainteresowaniem w grupach układali puzzle kwiatowe. Uczniowie często nagradzani byli gromkimi brawami. Wszystkie wykonane przez nich prace wyeksponowane zostały na szkolnej wystawce.

21 marca jest pierwszym dniem wiosny. Topienie lub palenie Marzanny jest zwyczajem związanym z witaniem wiosny. Przynosi wiele radości dzieciom przypominając im, że to już nowa pora roku. Nasi uczniowie świętowali dzisiaj pierwszy dzień wiosny niszcząc Marzannę. Z wielką radością przepędzili na dobre mroźną zimę, bo nawet słońce współdziałało z nimi wysyłając swoje promyki, podkreślając tą ważną astronomiczną zmianę.

W tym dniu obchodziliśmy też uroczyście Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

Jego historia sięga 2005 roku, choć pierwsze obchody miały miejsce w roku 2006. Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie.

21.03 = 3 chromosomy 21.

Cała społeczność naszej szkoły założyła w tym dniu kolorowe skarpetki na znak solidarności z chorymi. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znacznie symboliczne. Symbolizują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa. Wszyscy wysłuchali informacji na temat tego święta. Uczniowie w mniejszych grupach przyozdabiali różnymi technikami plastycznymi duże skarpetki. Na koniec wysłuchaliśmy piosenki, która jest związana z tym świętem.

Opracowały: Maria Romanowska, Joanna Górecka