Wycieczka do Domu Kultury „Świt” w WarszawieWycieczka do Domu Kultury „Świt” w Warszawie

Grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się we wtorek 19 grudnia do Domu Kultury „Świt” na przedstawienie pt: „Zima w Dolinie Muminków”. Spektakl wyreżyserowała Aneta Płuszka, która od lat związana jest z Teatrem „Baj” w Warszawie. Teatr „Baj” jest najstarszym teatrem lalek w Polsce, został założony w 1928 roku.

Uczniowie poczuli magię teatru i na żywo mogli wejść w interakcję z aktorami. Nasi podopieczni mogli zobaczyć jak aktorzy budują swoje kreacje sceniczne za pomocą ruchu scenicznego wykorzystując mimikę, gesty, śpiew i taniec. Teatr bowiem odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy obraz i ruch z dźwiękiem, może również odwołać się do zmysłu węchu lub dotyku.

Po obejrzeniu spektaklu wspólnie opowiadaliśmy o swoich wrażeniach. Uczniowie byli zadowoleni z wycieczki i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Muminki jak misie zapadają w zimowy sen. A co się może stać, kiedy Muminek obudzi się w środku zimy? Może pomyśleć, że cały świat zniknął, bo wszystko przykryte śniegiem wygląda całkiem inaczej. Okazuje się jednak, że nawet zima, choć brakuje jej kolorów, też ma swój urok. Można jeździć na nartach, poznać Trolla, który mieszka za piecem
i zaprawionego w zimowych sportach Paszczaka. Można też świętować wigilię, ale w tym celu trzeba już obudzić pozostałe Muminki.

Na scenie ożywają bohaterowie z opowiadań Tove Jansson: Mama i Tatuś Muminka, Mała Mi, Paszczak, Too-Tiki. Wspólnie z nimi mali widzowie odkrywają różne oblicza zimy, która może być puchata i miękka jak pierzyna, ale też lodowata i niebezpieczna.

Opracowała: Katarzyna Salewicz