"Kocham Cię, Polsko"

Liczba odwiedzających: 132

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji,

języka czy samego krajobrazu ojczystego.

Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...)

Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem.”

                                                                                                                               Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”

 

Wychowanie patriotyczne i obywatelskie zawsze pełniło bardzo ważną rolę w polskim szkolnictwie. Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie. Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do swej Ojczyzny, ziemi rodzinnej, obyczajów oraz kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli.  Przekazywanie treści patriotycznych jest obowiązkiem każdego nauczyciela. Innowacja pt. „Kocham Cię Polsko” jest chęcią podjęcia dodatkowych działań w naszej szkole o tematyce patriotycznej, ludowej oraz regionalnej.

Kształtowanie postaw patriotycznych, tożsamości narodowej, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz rozbudzanie w dziecku świadomości, kim jest i skąd pochodzi to ważne cechy, które należy pielęgnować od najmłodszych lat. Poznanie najbliższego środowiska i regionu, dostrzeganie specyfiki przyrodniczej i kulturowej najbliższej okolicy wpłyną na rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w życiu wspólnot: szkolnej i lokalnej.

W innowacji uczestniczą uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, wychowawcy, nauczyciele. Innowacja opiera się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej oraz rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń.

Założeniem innowacji jest realizacja określonych zadań przez uczniów w kolejnych miesiącach roku szkolnego 2023/2024 oraz kontynuacja działań w roku szkolnym 2024/2025. Efektem pracy uczniów będzie prezentacja w formie plastycznej, artystycznej i multimedialnej faktów związanych z historią i kulturą Polski.