Wycieczka do fabryki Bombek oraz Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie - listopad 2022.

We wtorek, 22 listopada uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy po raz kolejny uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej
w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wyjazd został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Pierwszym punktem naszej podróży była Fabryka Bombek „Gepard” w Wołominie.   W tym urokliwym, przepełnionym świąteczną atmosferą miejscu, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w warsztatach, podczas których samodzielnie ozdobili bombki choinkowe. Następnie, podczas zwiedzania zakładu wszyscy poznaliśmy etapy produkcji ręcznie malowanych ozdób. Przewodnik opowiedział nam, w jaki sposób powstają rękodzieła. Rozgrzane nad gazowymi palnikami szklane rurki podatne są na formowanie, a doświadczony dmuchacz może wykonać z niego dowolny kształt. Następnie są one od środka srebrzone azotanem srebra. Kolejny krok to malowanie bombek, czyli nadawanie im barwnego tła. Lśniące kule pokrywane są kolorowymi lakierami, a następnie suszone. Ostatnim krokiem jest ręczne dekorowanie ich przy użyciu farb i brokatów. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności, pasji oraz talentu pracowników fabryki.

Drugim etapem naszej wycieczki było wołomińskie Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich. To tutaj poznaliśmy historię zabytkowego „Domu nad łąkami” oraz spędzającej w nim wakacje rodziny Nałkowskich. Wysłuchaliśmy prelekcji muzealnej, podczas której poznaliśmy sowę Wunię – bohaterkę jednego z opowiadań Zofii Nałkowskiej z książki pt. „Między zwierzętami”.

Na koniec udaliśmy się na obiad do jednej z pobliskich restauracji, gdzie wszyscy uczniowie mieli możliwość utrwalenia i zastosowania w praktyce zasad savoir – vivre przy stole. Był to dzień pełen pozytywnych przeżyć, emocji i niespodzianek. Program „Poznaj Polskę” umożliwia pogłębianie wiedzy na temat najbliższego otoczeniu, a także rozwija ciekawość poznawczą. Wspólne podróżowanie jest doskonałą okazją do  integrowania się         z grupą rówieśniczą oraz trenowania umiejętności społecznych.

fabryka bombek
fabryka bombek, foto nr 1, fabryka bombek, foto nr 2, fabryka bombek, foto nr 3, fabryka bombek, foto nr 4, fabryka bombek, foto nr 5, fabryka bombek, foto nr 6, fabryka bombek, foto nr 7, fabryka bombek, foto nr 8, fabryka bombek, foto nr 9, fabryka bombek, foto nr 10, fabryka bombek, foto nr 11, fabryka bombek, foto nr 12, fabryka bombek, foto nr 13, fabryka bombek, foto nr 14, fabryka bombek, foto nr 15, fabryka bombek, foto nr 16, fabryka bombek, foto nr 17, fabryka bombek, foto nr 18,