Wycieczka do Kazimierza Dolnego - maj 2022.

We wtorek – 24 maja uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wyjazd został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Pierwszym punktem naszej podróży był Dom Świętej Faustyny Kowalskiej w Ostrówku, w którym Helena Kowalska przebywała
w latach 1924-25 jako pomoc domowa w rodzinie Aldony i Samuela Lipszyców. Pracowała tam przez rok, zanim wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Młodzież zwiedziła wnętrze ponad 100. letniego muzeum, w którym udało się zachować elementy oryginalnego wyposażenia, m.in. piece kaflowe, pamiątkowe fotografie, drewniane zabawki. Po tej krótkiej lekcji historii udaliśmy się w drogę do Kazimierza Dolnego.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z panią przewodnik oraz spaceru wzdłuż pięknego wybrzeża Wisły. Następnie udaliśmy się do, położonego na wzgórzu, zabytkowego Kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Z tego miejsca mieliśmy okazję podziwiać panoramę całego miasteczka oraz słynną Górę Trzech Krzyży. Prawdziwym wyzwaniem, zakończonym sukcesem, było dla naszych podróżników wejście na położone na wzniesieniu ruiny zamku. Naszą wędrówkę po mieście pełnym zabytków, tradycji i kultury zakończył krótki wykład dotyczący pradziejów tego wyjątkowego miejsca. Z zaciekawieniem słuchaliśmy historycznych opowieści, podziwiając słynny średniowieczny rynek, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Po całodniowej wyprawie w jednej z kazimierskich restauracji zjedliśmy pożywny i wykwintny obiad. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Niezapomniana wycieczka do Kazimierza Dolnego zapewniła uczniom moc wrażeń i niespodzianek. Była także okazją do poszerzenia wiedzy o naszym pięknym kraju, rozwijania ciekawości poznawczej, integracji z grupą rówieśniczą oraz trenowania umiejętności społecznych.

kazimierz dolny
kazimierz dolny, foto nr 1, kazimierz dolny, foto nr 2, kazimierz dolny, foto nr 3, kazimierz dolny, foto nr 4, kazimierz dolny, foto nr 5, kazimierz dolny, foto nr 6, kazimierz dolny, foto nr 7, kazimierz dolny, foto nr 8, kazimierz dolny, foto nr 9, kazimierz dolny, foto nr 10, kazimierz dolny, foto nr 11, kazimierz dolny, foto nr 12, kazimierz dolny, foto nr 13, kazimierz dolny, foto nr 14, kazimierz dolny, foto nr 15, kazimierz dolny, foto nr 16, kazimierz dolny, foto nr 17, kazimierz dolny, foto nr 18, kazimierz dolny, foto nr 19, kazimierz dolny, foto nr 20, kazimierz dolny, foto nr 21, kazimierz dolny, foto nr 22, kazimierz dolny, foto nr 23, kazimierz dolny, foto nr 24, kazimierz dolny, foto nr 25, kazimierz dolny, foto nr 26, kazimierz dolny, foto nr 27, kazimierz dolny, foto nr 28,