ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „PRZYTUL KONIA, PODAJ ŁAPĘ PSU”ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „PRZYTUL KONIA, PODAJ ŁAPĘ PSU”

 

Przez okres od maja do października 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku zostali objęci projektem pod nazwą „Przytul konia, podaj łapę psu” realizowanym przez stowarzyszenie „Potok Serc” z siedzibą w Jarzębiej Łące.

Projekt realizowany był w ramach dotacji z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zajęcia terapeutyczne prowadziła pani Agnieszka Kaza – certyfikowana terapeutka ze stajni „Tosca”. Uczniowie korzystali z 40 minutowej, indywidualnej i bezpłatnej jazdy konnej. Hipoterapia, zgodnie z założeniami projektu, zapewniła uczniom z niepełnosprawnością intelektualną ciekawą i skuteczną formę zajęć, których celem obok przywracania sprawności fizycznej była terapia psychiczna. Hipoterapia jako baza wspomagająca ogólny psychoruchowy rozwój uczniów pomogła zmniejszyć ich napięcie i zaburzenia emocjonalne, nauczyła umiejętności nawiązywania poprawnych relacji, kontaktów społecznych i poczucia bezpieczeństwa. Miała same zalety. Nasi uczniowie mogli w pełni skorzystać z kontaktu z naturą (m.in. pogłaskać czy przytulić konia), co przyniosło im wiele radości. Takie zajęcia wzmocniły ich więź ze zwierzęciem, nauczyły odpowiedzialności i troski o zwierzę. Widać było, że kontakt z koniem pozytywnie wpłynął na ich samopoczucie, ale przede wszystkim dawał dużo radości i szczęścia. Był to moment relaksacji i wyciszenia. Kluczową rolę w terapii odgrywało ciepłe i życzliwe podejście terapeutki do wszystkich uczniów. Pani Agnieszka potrafiła wspaniale dotrzeć do dzieci, zainteresować ich, rozbudzić w nich ciekawość, pomóc pokonywać własne słabości i lęki.

Dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku składają serdeczne podziękowania Pani Agnieszce Kazie za przeprowadzenie zajęć z hipoterapii, które podbiły serca naszych uczniów i wywołały uśmiech na ich twarzach.

Opracowała: Beata Rybak