I SPORTOWA PARAOLOMPIADA „POD DĘBAMI”Niepełnosprawni uczniowie z Ostrówka (gmina Klembów) i okolic pożegnali lato na sportowo. Na boisku „Orlik” w Ostrówku 19 września 2013 roku odbyła się   I Sportowa Paraolimpiada „Pod Dębami” pod patronatem Starosty Wołomińskiego i Wójta Gminy Klembów. Wydarzenie miało miejsce przy alei dębów, nieopodal rezerwatu przyrody Dębina, stąd nazwa.Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku, a współorganizatorem Animator boiska „Orlik” w Ostrówku.

Na tę sportową imprezę do Ostrówka przyjechało około 140 uczniów z miejscowości oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Nie zabrakło młodzieży z Marek, Warszawy, Wołomina, Łbisk, Brańszczyka, a nawet Wyszkowa i Helenowa.

Od godziny 9:00 do 10:00 trwała rejestracja zawodników. Po rejestracji goście mogli rozgrzać się, pijąc kawę, herbatę i chrupiąc popcorn. Następnie młodzież z klubu Akademii Młodego Piłkarza wprowadziła kolumny zawodników ze wszystkich szkół oraz ich reprezentacje. O godzinie 10:15 odbyło się uroczyste rozpoczęcie Paraolimpiady. Pani dyrektor Sylwia Kielczyk serdecznie przywitała następujących gości:

 • Jolantę Paderewską – dyrektora Zespołu Szkół w Ostrówku,
 • Tamarę Barańską – dyrektora GOPS,
 • Iwonę Świebiodę – dyrektora GOK,
 • Sławomira Wyszyńskiego – księdza wikarego,
 • Towarzystwo Sportowe Dębina;

a także:

 • uczniów Zespołów Szkół Specjalnych im. Ks. Jana Twardowskiego w Wołominie, z panem wicedyrektorem Piotrem Dereszewskim,
 • uczniów z Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno-Wychowawczego w Wołominie,
 • uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Markach,z panią    dyrektor Jolantą Rzeczkowską,
 • uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 95 w Helenowie, z panią dyrektor Jolantą Oknińską,
 • uczniów Zespołu Szkół specjalnych w Brańszczyku,
 • uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 63 w Warszawie,
 • uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej wWyszkowie,
 • uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Pęchery-Łbiska, z panią wicedyrektor Dorotą Maciejewską,
 • uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, z panią dyrektor Elżbietą Piórkowską,
 • uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku.

 

Pani dyrektor Sylwia Kielczyk życzyła również młodzieży pomyślnej rywalizacji w imieniu nieobecnych: Piotra Uścińskiego – Starosty Wołomińskiego oraz Kazimierza Rakowskiego – Wójta Gminy Klembów.Następnie głos zabrała pani dyrektor Jolanta Paderewska, która podziękowała zebranym za przybycie i życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Ksiądz Sławomir Wyszyński odmówił modlitwę, po czym zagrzewał uczestników imprezy do rywalizacji wesołymi piosenkami.

Później głos oddano komentatorowi imprezy, Dariuszowi Dudkiewiczowi, który ogłosił rozpoczęcie rywalizacji o godzinie 10:50. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w następujących konkurencjach: wyścig na wózkach inwalidzkich, bieg krótki, bieg długi, rzuty woreczkiem do zawieszonego w bramce hula hop, strzały piłką do bramki, rzuty do kosza, rzuty piłką lekarską na odległość, prowadzenie piłki do unihokeja.

W czasie trwania konkurencji sportowych zebrani goście mogli ogrzać się, jedząc pyszne kiełbaski z grilla, grochówkę, popcorn, watę cukrową i ciasta. Grochówkę zapewniło Towarzystwo Sportowe Dębina.

O godzinie 12:30 strażacy ze Straży Pożarnej w Wołominie, Oddział w Tłuszczu, dokonali prezentacji wozu strażackiego. Uczestnicy imprezy mogli zapozna znać się z działaniem wozu, jego wyposażeniem, a nawet wejść do środka. Następnie strażacy pokazowo puścili wodę z węża na boisko sportowe, wywołując aplauz zebranych.

Pani Marzena Adamczyk poprowadziła zabawy ruchowe przy muzyce, które zmobilizowały do tańca nawet najbardziej opornych uczestników imprezy.

O godzinie 13:00 miała miejsce prezentacja i zabawy „Nie używkom”, a od godziny 14:00 rozpoczęło się uroczyste rozdanie nagród oraz pożegnanie odjeżdżających gości. Każdy uczeń biorący udział w I Sportowej Paraolimpiadzie „Pod Dębami” otrzymał dyplom, medal oraz upominek, a każda ze szkół – pamiątkowy puchar. Wszyscy uczestnicy Paraolimpiady, mimo niesprzyjającej pogody, byli w doskonałych humorach i zapowiedzieli swój przyjazd w przyszłym roku.

Wydarzenie śledziły bacznie telewizje: TVP Warszawa oraz TVN Warszawa, w których można było później obejrzeć relacje z imprezy.

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/pierwsza-taka-olimpiada-byly-chwile-wzruszenia/q83p5

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wyscigi-rzuty-strzaly-paraolimpiada-w-ostrowku,99475.htm

http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/wiadomosci-sportowe/wideo/19092013/12457102

(Po upływie czasu 3.30)

O bezpieczeństwo uczestników paraolimpiady dbała pani pielęgniarka Renata Pokora oraz Straż Pożarna z Wołomina, Oddział w Tłuszczu.

Uroczystość mogła się odbyć dzięki hojności i pomocy następujących osób i instytucji : Starosta Powiatu Wołomińskiego i Nadleśnictwo Drewnica.Pozostałymi sponsorami uroczystości byli: Wójt Gminy Klembów, GOPS w Klembowie, GOK w Klembowie, P.P.C. „TAGO”- Tadeusz Gołębiewski w Radzyminie, Piekarnia-Cukiernia KOTULSKI w Ostrówku, Towarzystwo Sportowe „Dębina” w Ostrówku, Pracownia Cukiernicza „Wiśniewscy” Sp.j. w Wołominie, „MINI DELIKATESY” W. Kaza w Klembowie, Apteka w Ostrówku, Firma cateringowa „U Barbórki” B. Seżeń w Wołominie, ZDZCK w Wyszkowie, Lecher-Over Europe Sp. z o.o. w Klembowie, Masarnia „Malina” R. Ruciński w Ostrówku, Zakład Produkcyjny INTERFIBER Sp. z o.o. w Lipce oraz lokalne Banki: Pekao SA – Wołomin, Euro Bank SA – Wołomin, Raiffeisen Bank Polska SA – Wołomin, Alior Bank SA – Wołomin, SKOK Wołomin, SK Bank- Ostrówek.

Organizator konkursu serdecznie dziękuje patronom i wszystkim sponsorom za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz uczestnikom i ich opiekunom za udział.

 

Opracowała: Bogna Krupińska