ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNAŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

W poniedziałek w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Święto to zostało ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. 21 marca kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny, ale jest to także moment zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób dotkniętych tym schorzeniem. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ osoby z Zespołem Downa posiadają dodatkowy chromosom, co oznacza, że w 21 parze zamiast dwóch mają trzy nośniki genów.

W geście solidarności uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły tego dnia założyli kolorowe skarpetki, aby zachęcić tym samym do rozmowy na temat wyjątkowości, różnorodności i akceptacji niepełnosprawnych kolegów. Dodatkowo nad drzwiami wejściowymi budynku zostały zawieszone wielobarwne i nieszablonowe skarpetki wykonane przez uczniów. W klasach odbywały się pogadanki oraz prezentacje multimedialne dotyczące święta.

W związku z obchodami Roku Marii Grzegorzewskiej, nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych w Zawierciu, która także z dumą nosi imię naszej patronki i razem z nami świętowała ten szczególny czas. Na lekcjach uczniowie projektowali i wykonywali własnoręcznie papierowe podkolanówki. W ten sposób powstał plakat, który został przekazany właśnie uczniom tej szkoły. W zamian dostaliśmy wzruszający afisz z życzeniami.

Ponadto, otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie pt. „Para skarpetek nie do pary”. Jak co roku, w związku z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa została zorganizowana wśród społeczności szkolnej zbiórka kolorowych skarpetek, które przekazaliśmy do Domu Dziecka w Równem. Inicjatywa ta jak zawsze cieszyła się dużym odzewem, za co serdecznie dziękujemy! W czasie uroczystości solidaryzował się
z nami także Zespół Szkolno – Przedszkolny w Duczkach. W ten wyjątkowy dzień dzieci tejże placówki przesłały nam wiele malowniczych zdjęć oraz życzeń.

Z serca dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w obchody uroczystości Światowego Dnia Zespołu Downa. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej!