Piknik Integracyjny ,,Razem Możemy Więcej”

W sobotę 23 października br. uczniowie z ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku wraz z rodzicami uczestniczyli w Pikniku Integracyjnym ,,Razem Możemy Więcej”.

Program obfitował w interesujące pokazy sportowe, w tym: szermierka, podnoszenie ciężarów, trening na ergonometrach i handbikeu oraz boccia i goalballa.

Boccia popularna dyscyplina sportowa dla osób niepełnosprawnych polegąca na umieszczeniu specjalnych kul, nazywanych również bulami, jak najbliżej określonego celu. Zawodnicy mogą wprowadzać je na boisko w dowolny sposób. Dozwolone są rzuty, kopnięcia, stosowanie rynny wspomagającej, a także pomoc asystenta. Gracze mogą przyjąć dowolną pozycję stojącą lub siedzącą. Dzięki temu w boccię mogą grać osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i porażeniem mózgowym. Gra wzięła swoją nazwę z języka włoskiego. Znana jest tam jako „bocce”. Rozgrywki bocci, wywodzące się z Cesarstwa Rzymskiego, odbywają się współcześnie na całym świecie. Boccia jest dyscypliną paraolimpijską. Gra uczy tolerancji i szacunku do przeciwnika oraz walki ze swoimi słabościami (źródło:bocciasport.com).

Goalballgra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzezroczyste gogle. Jest to dyscyplina paraolimpijska (źródło:pl.wikipedia.org).

Dodatkową atrakcję stanowił koncert muzyczny.

Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II. W Centrum Olimpijskim mieści się m.in., Muzeum Sportu i Turystyki, które jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Europie, zostało utworzone w 1952. Zgromadzone zbiory obejmują ponad 46 tys. eksponatów, głównie trofeów sportowych (medali, pucharów i dyplomów), proporczyków, sztandarów itp., a także strojów i sprzętu sportowego. Elementem dodatkowym jest bogaty zbiór książek, zdjęć, czasopism, pocztówek, jak również materiałów audio i wideo

(źródło: pl.wikipedia.org).

Uczniowie wrócili w poniedziałek do szkoły pełni wrażeń i dobrych emocji