Wycieczka do Skansenu Kultury Ludowej i Ziemiańskiej w Kuligowie nad BugiemWycieczka do Skansenu Kultury Ludowej i Ziemiańskiej w Kuligowie nad Bugiem

We wtorek 28 października  uczniowie naszej szkoły odwiedzili Skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej w Kuligowie nad Bugiem. Jest  to niezwykle klimatyczne  miejsce stworzone przez pana Wojciecha Urmanowskiego. Nad rzecznym rozlewiskiem znajduje się dworek szlachecki, wiejska chata, przydrożna kuźnia, spichlerz, stodoła, obora i wozownia, czyli wszystko, co      w dawnej wsi mazowieckiej zapewniało dobre gospodarowanie. Miejsce,      w niektórych kręgach uważane już za kultowe, przyciąga miłośników sielskiego klimatu, przeszłości i dobrej kuchni. W muzeum  zgromadzone są obiekty zarówno z najbliższych okolic Kuligowa (czyli z Radzymina, Wołomina Wyszkowa), jak i ze znacznie bardziej oddalonych miejscowości     z Podlasia. Uczniowie, zwiedzając poszczególne zabudowania, poznawali architekturę ludową, wystrój z dawnej epoki, stroje ludowe i inne elementy folkloru. Przewodnik przybliżył historię oraz przeznaczenie narzędzi i sprzętów niezbędnych w ciężkiej pracy na wsi. Zaznajomił nas z kulturą Mazowsza, poszerzając nasza wiedzę  z zakresu etnografii.

Niebywałą atrakcją były warsztaty ceramiczne.  Okazały się świetnym sposobem na odprężenie i oderwanie od codzienności. Praca z gliną i farbami dała  uczniom dużo satysfakcji ale przede wszystkim pobudziła ich kreatywność oraz wyobraźnię. Własnoręcznie ozdobione pamiątkowe naczynia z dumą uczniowie zabrali do swoich domów.

Po trudach zwiedzania i zajęciach artystycznych był czas na poczęstunek – pieczone kiełbaski. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci. Do magicznego miejsca, jakim jest niewątpliwie Skansen w Kuligowie na pewno jeszcze wrócimy.

Zapraszamy do galerii zdjęć.