V SPORTOWA PARAOLIMPIADA POD DĘBAMI W OSTRÓWKUV SPORTOWA PARAOLIMPIADA POD DĘBAMI W OSTRÓWKU

W dniu 27.09.2017 r. na boisku Orlik odbyła się już po raz PIĄTY SPORTOWA PARAOLIMPIADA POD DĘBAMI W OSTRÓWKU.

Organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku, zaś Współorganizatorem Powiat Wołomiński. Wsparcia Patronatem finansowym udzielili:

 • Wójt Gminy Klembów
 • Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej“ w Tłuszczu
 • Nadleśnictwo Drewnica w Ząbkach.

Ponadto wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili nam:

 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Klembowie
 • Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie
 • Masarnia Wędlin Tradycyjnych Jasińscy Klembów
 • Cukiernia Wiśniewscy Dariusz Wiśniewski w Wołominie
 • Zakłady Mięsne Malina w Lipce
 • Fundacja Legii
 • Klub Seniora „Przystań” w Klembowie,
 • Stowarzyszenie „Czas na Działanie” z Dobczyna.

Patronat medialny nad Paraolimpiadą objęło Radio FAMA.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrówku Pani Sylwia Kielczyk, która przywitała wszystkich uczestników i życzyła wielu sukcesów podczas rozgrywanych zawodów oraz udanej zabawy.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli również Pani Anna Zakrzewska Wicedyrektor Zespołu Szkół w Ostrówku, Pani Iwona Świebioda Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie, Ks. Marcin Łukasiewicz Proboszcz Parafii w Ostrówku oraz siostry zakonne.

Paraolimpiada skierowana była do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnościami sprzężonymi ze Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Przysposabiających do Pracy z terenu powiatu wołomińskiego i powiatów ościennych.
Wzięła w niej udział rekordowa liczba około 250 zawodników z 17 placówek. Uczestników na murawę boiska wyprowadzali uczniowie Zespołu Szkół w Ostrówku.

Głównymi celami imprezy było: propagowanie różnych form aktywności fizycznej, tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej, zachęcanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w grach, zabawach ruchowych oraz integracja osób z niepełnosprawnościami.

Zawodnicy wzięli udział w licznych konkurencjach: biegu przełajowym, rzutach woreczkiem do hula hop, strzałach piłką do bramki, rzutach do kosza, rzutach piłką lekarską na odległość i prowadzeniu piłki do unihokeja. Przy przeprowadzeniu konkurencji sportowych organizatorów wsparli jak co roku wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu.

Po zakończeniu części sportowej zawodnicy udali się na poczęstunek i integracyjną zabawę przy muzyce. Przez cały okres imprezy odbywała się jednocześnie pogadanka na temat zdrowego odżywiania. Pani Beata i Pani Sylwia przygotowały liczne konkursy i zabawy nt. zdrowia. Uczestnicy otrzymywali drobne upominki i mogli skosztować pyszne i zdrowe owoce.

Pomimo zaciętej rywalizacji sportowej i ducha walki zwycięzcami byli wszyscy. Pamiątkowe puchary dla każdej ze szkół i placówek wręczali Sekretarz Gminy Klembów Pani Agnieszka Sosnkowska, Wicestarosta Wołomiński Pan Adam Łossan, Dyrektor Zespołu Szkół w Klembowie Pan Andrzej Olszewski i Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku Pani Sylwia Kielczyk. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, dyplomy i upominki.

W tym roku naszej uroczystości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, przyjazna atmosfera oraz wspaniała zabawa. Podczas imprezy nad naszym bezpieczeństwem czuwała Policja, Straż Pożarna oraz służba medyczna.

Organizator konkursu dziękuje wszystkim patronom i sponsorom oraz wolontariuszom za pomoc w organizacji Paraolimpiady, a uczestnikom oraz ich opiekunom dziękuje za udział i wspaniałą zabawę.

Opracował: Piotr Dereszewski