DZIEŃ ZIEMI

Data: 28.05.2024 r., godz. 13.37    166
22 kwietnia obchodzony jest międzynarodowy Dzień Ziemi. Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w jego obchody. Wszystkie aktywności skupiły się wokół czterech żywiołów.

22 kwietnia obchodzony jest międzynarodowy Dzień Ziemi. Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w jego obchody. Wszystkie aktywności skupiły się wokół czterech żywiołów. Uczniowie odkrywali ich różnorodność dzięki ciekawym eksperymentom i zabawom. Korytarz szkolny zdobiła w tym czasie gazetka okolicznościowa przedstawiająca symbolicznie Panią Ziemię.

Na sali gimnastycznej na wszystkich uczestników czekały stanowiska związane z wodą, ziemią, ogniem i wiatrem. Podczas krótkiego wprowadzenia uczniowie przypomnieli sobie ogromną rolę działań ekologicznych i konieczność troski o planetę. Następnie w mniejszych grupach wzięli udział w warsztatach. Żywioł ziemi poznawali przede wszystkim dzięki wspólnemu sadzeniu kwiatów oraz zabawom sensorycznym. Siłę żywiołu powietrza odkryli dzięki eksperymentowi, podczas którego podmuch powietrza niszczył budowlę z klocków. Z zaciekawieniem obserwowali również efekt działania sody i octu, które po zmieszaniu powodowały napompowanie założonego na butelkę balona. Doświadczenia związane z wodą pobudzały do myślenia, uczniowie zastanawiali się nad ciężarem i strukturą przedmiotów, które unoszą się na wodzie oraz tych, które opadają na dno. Zadania pobudzały też zmysł dotyku poprzez kontakt z różnorodnymi fakturami i temperaturami. Duży entuzjazm budziła prezentacja dotycząca ognia. Grupa obserwowała między innymi unoszące się w powietrzu ogniki i rozbłyskującą od zimnych ogni mandarynkę.

Kolejnym elementem obchodów było włączenie się w akcję sprzątania okolic szkoły. Takie działania kształtują postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne i zwiększają świadomość zagrożeń wynikających z degradacji przyrody.

Dzień Ziemi stanowi ważne święto w kalendarzu społeczności szkolnej. Jest okazją do podsumowania wiedzy z zakresu ekologii, którą uczniowie zdobywają przez cały rok podczas zajęć dydaktycznych. Aktywizująca forma wydarzenia sprzyja utrwaleniu wiadomości i nauce poprzez zabawę.

Dzień Ziemi
Dzień Ziemi, foto nr 1, Dzień Ziemi, foto nr 2, Dzień Ziemi, foto nr 3, Dzień Ziemi, foto nr 4, Dzień Ziemi, foto nr 5, Dzień Ziemi, foto nr 6, Dzień Ziemi, foto nr 7, Dzień Ziemi, foto nr 8, Dzień Ziemi, foto nr 9, Dzień Ziemi, foto nr 10, Dzień Ziemi, foto nr 11, Dzień Ziemi, foto nr 12, Dzień Ziemi, foto nr 13, Dzień Ziemi, foto nr 14, Dzień Ziemi, foto nr 15,