Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego
W dniu 7 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas której mieliśmy okazję poznać opowieści o wyjątkowych ludziach i ich losach w wojennej rzeczywistości. Przewodnik z ogromną pasją rozprawiał o kulisach największej bitwy miejskiej w dziejach Polski. Powstanie Warszawskie bowiem zapisało się w kartach historii naszego kraju jako symbol heroicznej walki przeciwko hitlerowskim Niemcom. Mieszkańcy stolicy, nie posiadając dużych zasobów amunicji oraz broni, wystąpili zbrojnie przeciwko wrogowi. Ich heroiczna walka, poświęcenie i przede wszystkim wiara w zwycięstwo, dawała wszystkim nadzieję oraz przeświadczenie na pokonanie nieprzyjaciół. Jak mówił jeden z powstańców w wywiadzie: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”.
Prelegent podkreślał również, że w trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz mordów urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Zaś na skutek systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej oraz duchowej. Dzięki projekcji krótkometrażowego filmu i okularom 3D zobaczyliśmy Warszawę z 1945 roku. Uczniowie w ciszy i zadumie oglądali zburzone miasto.
Oprócz tego każdy z uczestników mógł wsiąść do zabytkowego motocykla, dotknąć prawdziwego karabinu z dawnych lat, zobaczyć stare fotografie, dokumenty oraz żołnierskie mundury. Dla naszej młodzieży ten szczególny w swoim znaczeniu wyjazd, stanowił nieocenioną lekcję historii, która na długo pozostanie w pamięci.