Wycieczki i wyjazdy na turnusy rehabilitacyjneOLYMPUS DIGITAL CAMERA Edukacja ucznia z niepełnosprawnością intelektualną to przede wszystkim nauka „życia przez życie”, to edukacja, która umożliwia poznawanie świata wszystkimi zmysłami i wiązanie zdobytych wiadomości z praktyką. Znany francuski pedagog Jean Jacques Rousseau zalecał stosowanie wycieczek do rozwijania u uczących się twórczych zdolności, obserwacji i dociekliwości.

Odpowiedzią na te wszystkie zalecenia jest uczestnictwo uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w wycieczkach i w turnusach rehabilitacyjnych.

Głównym celem wycieczek i wyjazdów na turnusy jest wszechstronny rozwój, rehabilitacja i terapia uczniów oraz ich integracja ze środowiskiem.

W naszej placówce organizowane są liczne wycieczki bliższe i dalsze, jedno i kilku dniowe.

Przy okazji tych dalszych odwiedziliśmy już między innymi Studzieniczną obok Augustowa, Puszczę Białowieską, Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów, Kraków oraz Wieliczkę, Janowiec, Krainę św. Mikołaja w Kołacinku oraz Toruń.

Podczas bliższych wycieczek korzystaliśmy z atrakcji jakie proponuje nam stolica. Uczniowie uczestniczą w licznych wycieczkach do: Centrum Rozrywki Hulakula, wycieczkach, do Grobu patronki naszej szkoły Marii Grzegorzewskiej na warszawskich Powązki, wycieczkach na Stare Miasto połączonych ze zwiedzaniem Szopki Ruchomej przy ulicy Miodowej, wycieczkach do Grobu Nieznanego Żołnierza, do warszawskiego ZOO, oraz w wycieczce do Muzeum Wojska Polskiego.

Często też wyruszamy na odkrywanie najbliższej okolicy. Odwiedziliśmy Publiczną Bibliotekę w Wołominie, Muzeum Zofii Nałkowskiej w Wołominie, Galerię z wystawą plastyczną w Wołominie, zakład wytwarzający wyroby ze szkła w Kobyłce, Ossów z jego kapliczką upamiętniającą wydarzenie „Cudu nad Wisłą”, Sanktuarium św. Faustyny w Ostrówku, ośrodek zdrowia i aptekę w Ostrówku, gospodarstwa agroturystyczne w Grabowie oraz w Gościńcu Wiecha koło Kawęczyna.

Organizowane są też liczne wyjazdy związane z działalnością artystyczną naszych uczniów np. wyjazdy do Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Markach – Michayland, na liczne przeglądy Małych Form Teatralnych do księży Michaelitów w Markach, do MDK w Wołominie na Przegląd Małych Form teatralnych „Wierszem i sercem malowane”.

P1040410 (Kopiowanie)  DSC_6227 (Kopiowanie)

Wycieczki służą przede wszystkim:

 • rozbudzaniu w naszych wychowankach zainteresowania innym, często ciekawszym światem niż ten znany przydomowy, szkolny,
 • wzbogacaniu wiadomości o otaczającym ich świecie,
 • rozwijaniu pamięci i koncentracji uwagi,
 • uczą samodzielności w samoobsłudze
 • kształtują postawę altruizmu i pomocy słabszym,
 • służą kształtowaniu umiejętności organizowania i nawiązywania kontaktów towarzyskich
  i społecznych
 • wyjściu z relacjami społecznymi poza środowisko szkolne,
 • wdrażaniu do funkcjonowania społecznego,
 • rozumieniu, uznawaniu i stosowaniu norm społecznych,
 • regeneracji sił w dobrych warunkach klimatycznych
 • kontaktowi z przyrodą
 • odprężeniu psychicznemu
 • zaspokajają potrzebę poczucia piękna i kształtują wrażliwość estetyczną.

Oprócz wycieczek w naszej placówce organizowane są też turnusy rehabilitacyjne w różne najpiękniejsze zakątki Polski. Pierwszy turnus zorganizowany był w roku szkolnym 1999/2000 i był to wyjazd do Chałup, kolejne były do Jarosławca dwa razy do Świeradowa, Zakopanego, Rabki Zdrój, Muszyny.

Ostatnie dwa turnusy zorganizowany był w roku szkolnym 2008/2009 i 2009/2010 był to wyjazdy do Niechorza.

Oprócz wszystkich wymienionych wcześniej korzyści płynących z wyjazdów na wycieczki, turnusy rehabilitacyjne dodatkowo, dzięki uczestnictwu dzieci w różnych zabiegach (fizykoterapia zmiennym polem magnetycznym, naświetlania lampą SOLUX, naświetlania lampą BIOPTRON ZEPTER, kinezyterapia, masaż suchy klasyczny przy użyciu fotela masującego i masażera, hydromasaż, inhalacje ) pozwalają na wspieranie leczenia schorzeń układu oddechowego, krwionośnego i schorzeń narządu ruchu.

Podczas turnusów rehabilitacyjnych organizowane są też wycieczki fakultatywne do pobliskich ciekawych miejsc. Oprócz tego organizowane są różnego rodzaju atrakcje np. ogniska, grill, zawody sportowe (tenis stołowy), zajęcia plastyczne, dyskoteki, imprezy okolicznościowe (urodziny wychowanków) oraz liczne spacery po najbliższej okolicy.

Po latach organizowania przez naszą szkołę wycieczek i turnusów okazuje się, że przeżycia zrodzone z zetknięcia z życiem lasu, górami, rzekami, morzem, krajobrazem, bogactwem pamiątek czy ciekawymi ludźmi są bez porównania bogatsze, żywsze i trwalsze a niżeli wiedza zdobyta w sali lekcyjnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Opracowała: Edyta Grabska