Uroczystości szkolneIMG_5010 (Kopiowanie)Ważnym elementem terapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie jest aktywizowanie ich poprzez udział w życiu społeczeństwa we wszystkich jego formach w tym również w różnego rodzaju uroczystościach i imprezach szkolnych.

W szkole, co roku organizowane są różnego rodzaju uroczystości. Większość tych imprez jest związana z porami roku i świętami, które wynikają z kalendarza.

We wrześniu świętujemy Rozpoczęcie roku szkolnego wszyscy witają się po wakacjach, wypoczęci i gotowi na kolejny rok wytężonej pracy. Pożegnanie Lata jest okazją do skorzystania z ostatnich ciepłych dni na świeżym powietrzu. W ten dzień są zabawy i gry na dworze. Pachną kiełbaski i ziemniaki z grilla. Uczniowie szczególnie uwielbiają zabawy z chustą terapeutyczną. W Dzień Edukacji Narodowej uczniowie wręczają nauczycielom własnoręcznie wykonane laurki, śpiewają piosenki i recytują wierszyki. Co roku starsi uczniowie wypytują, kiedy będą Andrzejki nie mogąc doczekać się dyskoteki, poprzedzonej wróżbami i poczęstunkiem. W Mikołajki odwiedza nas św. Mikołaj z workiem pełnym upominków i rózgą dla niegrzecznych dzieci, która nie była jeszcze nikomu wręczona, gdyż ci nieliczni nią zagrożeni solennie obiecywali poprawę. Spotkanie wigilijne jest okazją do spotkania się całej społeczności szkolnej. Uczniowie przygotowują na tą okazję Jasełka, wszyscy dzielą się opłatkiem i rozmawiają przy wspólnym poczęstunku. Okazją do tańców i zabaw jest Bal Noworoczny, w czasie, którego wybrany zostaje Król i Królowa balu. Wszyscy z radością witamy seniorów naszej szkolnej społeczności w Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie przygotowują z nauczycielami program artystyczny i upominki własnoręcznie wykonane. Wspólny poczęstunek jest okazją do rozmowy. Nikt nie zapomina o łasuchach i tradycyjnie w Tłusty Czwartek, każdy może zjeść pączka z zaprzyjaźnionej cukierni. Walentynki są okazją do wymiany korespondencji ze szkolną sympatią za pośrednictwem szkolnej poczty. Co roku obchodzimy też Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka. Uczniowie przygotowują wtedy z nauczycielami ciekawy program artystyczny jak np. pokaz mody. Nie mogąc doczekać się wiosny z radością w Dzień Wiosny palimy Marzannę i śpiewamy piosenki. W Dzień Dziecka przygotowujemy piknik na świeżym powietrzu. Są gry i zabawy, oraz smakołyki. Kolejną okazją do spotkania się całej społeczności szkolnej jest Święto Rodziny. Rodzice ze swoimi pociechami biorą udział w różnych zabawach integracyjnych prowadzonych przez nauczycieli, na koniec wszyscy rozmawiają przy wspólnym poczęstunku. Zakończenie Roku Szkolnego obchodzimy żegnając kolejny rok szkolny, uczniowie prezentują przygotowany z nauczycielami program artystyczny i odbierają świadectwa – owoc całorocznej pracy.

DSCN1524 (Kopiowanie)  DSCN1499 (Kopiowanie)

Nauczyciele od zawsze starają się integrować społeczność naszej szkoły z innymi środowiskami i instytucjami, dlatego w 2011 roku zorganizowali na terenie naszej placówki I Powiatowy Konkurs Plastyczny „Niepełnosprawni są wśród nas”. Od tego czasu konkurs organizowany jest, co roku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Celem organizowania i uczestnictwa w uroczystościach i imprezach szkolnych
i pozaszkolnych jest:

  • rozwijanie oraz prezentowanie talentów i uzdolnień uczniów;
  • podniesienie poczucie własnej wartości uczniów,
  • kształtowanie właściwych postaw wobec drugiego człowieka oraz otoczenia;
  • dostarczanie silnych wrażeń i dobrej zabawy,
  • integracja z osobami sprawnymi,
  • zmiana wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie w społeczeństwie.

DSCN1551 (Kopiowanie)Organizowane przez nas systematycznie od wielu lat uroczystości i imprezy szkolne wpłynęły na powstanie dobrych relacji między nauczycielami, rodzicami i uczniami, co przynosi pozytywne efekty w realizowanym w szkole procesie dydaktyczno- wychowawczym jak również przyczyniły się do tego, że nasza szkoła cieszy się dobrą opinią  w środowisku lokalnym.

Opracowała : Marta Iwaniec