BEZPIECZNA ZIMABEZPIECZNA ZIMA

Naszą szkołę odwiedziła ostatnio funkcjonariuszka Policji Rzecznej z Warszawy. Przeprowadziła ona ciekawą i pouczającą pogadankę na temat bezpieczeństwa. Zwróciła szczególną uwagę na niebezpieczeństwa grożące dzieciom oraz przekazała wiele cennych wskazówek jak ich unikać.  Pani policjantka przypomniała naszym uczniom o ryzyku płynącym z rozmów i kontaktów z osobami nieznajomymi oraz przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po chodnikach i ulicach. Zwróciła również uwagę na bezpieczeństwo związane z zimą i podczas ferii. Dzieci uwielbiają zabawy na lodowiskach, ślizgawkach, czy zamarzniętych rzekach. Szczególnie w okresie ferii zimowych zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.

Dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych

  • Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?
  • Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody. Zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.
  • Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
  • Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach
    i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim, opracowanym przez GOPR.
  • Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
  • Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.
  • Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.
  • Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą.