Powiatowy konkurs plastycznyPowiatowy konkurs plastyczny

11 maja 2016 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku odbył się finał VI Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Niepełnosprawni są wśród nas”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło: „Więcej nas łączy niż dzieli”.

Konkurs skierowany był do uczniów klas „0” oraz klas I–III Szkół Podstawowych z terenu powiatu wołomińskiego. Swój udział zgłosiło 36 szkół, z których napłynęło łącznie 348 prac. Celem konkursu, podobnie jak w latach ubiegłych, było przybliżenie zagadnień niepełnosprawności, dzieciom pełnosprawnym i uświadomieniu im, iż nasza różnorodność nie jest ograniczeniem, a jedynie urozmaiceniem i niepowtarzalną szansą na dostrzeżenie potencjału i możliwości każdego człowieka.

Współorganizatorem konkursu był Powiat Wołomiński. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

 • Marszałek Województwa Mazowieckiego,
 • Mazowiecki Kurator Oświaty,

Pozostali patroni to:

 • Wójt Gminy Dąbrówka
 • Wójt Gminy Jadów,
 • Wójt Gminy Klembów,
 • Burmistrz Kobyłki,
 • Burmistrz Marek,
 • Burmistrz Radzymina,
 • Wójt Gminy Strachówka,
 • Burmistrz Tłuszcza,
 • Burmistrz Wołomina,
 • Burmistrz Ząbek,
 • Burmistrz Zielonki.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od powitania przybyłych gości oraz uczestników konkursu wraz z rodzicami i nauczycielami. Swoją obecnością zaszczycili nas:

– przedstawiciele Powiatu Wołomińskiego: wicestarosta Adam Łossan, doradca starosty Józef Melak, pan Artur Bieszczad, radna powiatowa Magdalena Suchenek,

– Wójt Gminy Klembów Rafał Mathiak,

– Wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski,

– pani Aleksandra Kałuska z Urzędu Miasta w Kobyłce,

– dyrektorzy szkół biorących udział w konkursie.

Po uroczystym powitaniu wszyscy przybyli goście obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek” wystawione przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych
w Ostrówku. Zaskakująco realna scenografia, barwne stroje, elementy muzyki poważnej, a przede wszystkim wspaniała gra aktorka uczniów wywołała zachwyt wśród publiczności. Gromkim brawom nie było końca. Po występie artystycznym ogłoszono laureatów konkursu, którym nagrody wręczyła Sylwia Kielczyk – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskej w Ostrówku oraz przybyli goście. Na konkurs nadesłano 348 prac. Wręczono łącznie 68 nagród i wyróżnień. Laureaci otrzymali tablety, bezprzewodowe głośniki, zestawy plastyczne, kreatywne zestawy do szycia, gry edukacyjne, komplety do wykonywania odlewów gipsowych, „Domowe laboratoria”. Każdy uczestnik konkursu, który nadesłał pracę otrzymał plecak. Nadesłane prace konkursowe wyróżniały się ogromną różnorodnością pod kątem ujęcia tematu oraz zastosowanej techniki plastycznej, co po raz kolejny bardzo utrudniało wybór tych najlepszych.

Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni przed szkołę na piknik integracyjny. Wśród wielu przygotowanych atrakcji znalazły się między innymi: zabawy ruchowe przy muzyce prowadzone przez animatora – Klauna, grill z ciepłymi kiełbaskami, stoisko ze słodyczami i napojami. Na szkolnym placu zabaw pani psycholog przygotowała stoisko profilaktyczne. na którym prowadziła warsztaty plastyczne dotyczące zdrowego odżywiania. W czasie trwania pikniku widoczna była integracja uczniów naszej szkoły
z zaproszonymi gośćmi.

Finał VI Konkursu Plastycznego „Niepełnosprawni są wśród nas” przebiegał w atmosferze pełnej radości i wzajemnej życzliwości. Wspólnie spędzony czas przyniósł wiele uśmiechu i niezapomnianych wrażeń zarówno uczniom Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrówku oraz przybyłym gościom i uczniom ze szkół całego powiatu. Serdecznie dziękujemy wszystkim patronom i sponsorom za wspieranie nas w przygotowaniu tej uroczystości, a wszystkim uczestnikom i opiekunom za tak liczny udział w konkursie.

 

Opracowała: Katarzyna Maliszewska