„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze” – czyli Andrzejki w naszej szkole.„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze” – czyli Andrzejki w naszej szkole.

W ubiegły poniedziałek w naszej szkole odbyły się Andrzejki. To nieoficjalne święto wypada w nocy z 29 na 30 listopada, czyli    w wigilię świętego Andrzeja –  patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Ta lubiana przez dzieci i młodzież tradycja jest kultywowana od wieków. Badacze nie są zgodni, kiedy dokładnie zaczęto obchodzić Andrzejki. W Polsce jednak pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego, historyka i poety epoki renesansu.

Jak co roku nie zabrakło niezobowiązujących wróżb i wielu zabaw. Uczniowie wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki przepowiedni i zwyczajów andrzejkowych. Drżące płomyki świec i zapach wosku sprawiły, że atmosfera była pełna magii i tajemniczości. W tym dniu każdy uczeń otrzymał również zdrową przekąskę. Ponadto, w ramach zajęć rozwijających kreatywność, dzieci wykonały piękne prace plastyczne o tematyce andrzejkowej, które zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie.

Oto galeria zdjęć.