PATCHWORK ARTYSTYCZNYPATCHWORK ARTYSTYCZNY

W ciągu ostatnich kilku lat uczniowie klas PdP wykonywali różnorodne prace z wykorzystaniem tkaniny jako materiału rękodzielniczego. Często inspiracje czerpali z klasycznego patchworku, stąd  w przestrzeni szkolnej  pojawiły się ozdoby  wykonane właśnie tą techniką. Jednak najciekawsze efekty osiągnęli, traktując tkaninę jako środek wyrazu plastycznego do tworzenia patchworków artystycznych.

W swoich działaniach wzorowali się na technice stitch & slash, wymyślonej przez twórczynię SZKOŁY PATCHWRKU w Polsce, Annę Sławińską. Jest ona dość prosta, ale pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych, malarskich efektów. Ponadto daje dużą swobodę  w doborze różnego rodzaju tkanin.

W PRACOWNI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO uczniowie wykonali barwne bloki w różnych układach kompozycyjnych, które po zestawieniu w całość zaskoczyły wszystkich niesamowitą dekoracyjnością. Okazało się, że oprócz walorów kolorystycznych, technika stitch & slash pozwala wydobyć efekty fakturalne. Miękka i nierówna powierzchnia tkanin, swobodnie odstających
w różnych miejscach, załamuje światło i podświetla kolory. Taki zabieg artystyczny stosowali znani malarze, m.in. Vincent van Gogh, którzy w grubej warstwie farby zaznaczali dukt pędzla,
aby wzbogacić walory wizualne dzieła.

Efektem pracy uczniów jest  obraz zachwycający feerią barw  oraz innowacyjnym podejściem do szycia patchworków.

PREZENTACJA – „PATCHWORK ARTYSTYCZNY „(1)