Sport to zdrowie – rozgrywki szkolne w formie rzucanki siatkarskiej w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w OstrówkuSport to zdrowie – rozgrywki szkolne w formie rzucanki siatkarskiej w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka w każdym wieku. Uprawianie sportu w młodości buduje pozytywne nawyki, które sprzyjają zachowaniu zdrowego stylu życia w późniejszych latach.

Aktywność fizyczna w młodym wieku wspomaga rozwój fizyczny (wzrost, rozwój mięśni, dotlenienie organizmu) i psychiczny (nauka przyjmowania sukcesów, radzenie sobie z porażkami i zmęczeniem, pokonywanie trudności), a także społeczny (rozwój relacji z rówieśnikami oraz nauka współpracy). Ponadto równoważy czas spędzony w bezruchu w szkole i w domu (siedzenie w ławce, zajęcia komputerowe, oglądanie telewizji) oraz pomaga zapobiegać i leczyć wiele schorzeń, (otyłość, cukrzyca, wady postawy, choroby układu ruchu)1.

Okres pandemii  wprowadził wiele ograniczeń, w tym także mniejszą aktywność – rzadziej odwiedzamy przyjaciół, uprawiamy sporty. Coraz częściej wyniki badań wskazują na większe ryzyko  ciężkiego przebiegu COVID-19 przy współistniejącej otyłości. Dlatego tym bardziej musimy zwrócić uwagę nie tylko na sposób odżywienia, ale też na regularną aktywność fizyczną, która jest korzystna dla zdrowia i pozwala utrzymać masę ciała w normie. Zgodnie z nowymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia dorośli powinni wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Wśród dzieci i młodzieży wymaga się  średnio 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej2.

W trosce o zdrowie naszych uczniów realizujemy programy i inicjatywy wspierające ich rozwój fizyczny, poprzez m. in. różnorodne formy zajęć sportowych. Jedną z nich jest turniej rzucanki siatkarskiej, który odbył się 30 kwietnia b.r. Rzucanka siatkarska jest grą, która ma na celu przygotowanie dzieci do gry w siatkówkę. Podczas gry zawodnicy, zamiast odbijać piłkę (jak w siatkówce), muszą ją złapać w obie dłonie i przerzucać przez siatkę. Dzieci uczą się chwytu piłki w tzw. „koszyczek siatkarski” (chwyt piłki oburącz nad głową) i rzucać ją do siebie ponad siatką na wolne pole przeciwnika.

W ramach szkolnego turnieju rozegrano cztery mecze. W pierwszym meczu zmierzyły się drużyny Nauczycieli i Uczniów. Dyrekcja szkoły również aktywnie włączyła się w rozgrywki – pani dyrektor Agnieszka Pytkowska pomagała Sędziemu i dopingowała obie drużyny, wicedyrektor Krzysztof Szulim grał na boisku.

Drużynę Nauczycieli reprezentowali: Danuta Dołowa, Magda Rakoczy, Karmena Cisak, Monika Gronek, Beata Wysocka, Krzysztof Szulim.

Drużynę przeciwną reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy, którzy zostali podzieleni na dwa zespoły.

Koordynatorem turnieju był pan Krzysztof Dołowy.

Od początku gra była zacięty, a zawodnicy walczyli o każdą piłkę. Stawką spotkania była dobra zabawa, satysfakcja i drobne nagrody rzeczowe. W meczu Nauczyciele – Uczniowie lepsi okazali się nasi uczniowie wygrywając 25 : 23. Gratulujemy!

Z uwagi na pandemię i obowiązujący reżim sanitarny widowisko mogła oglądać i dopingować mu tylko niewielka grupa kibiców. Mimo tych ograniczeń turniej wzbudził wiele pozytywnych emocji i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku

 

1 Aktywność fizyczna i sport – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

2 Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Nowe zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej (pzh.gov.pl)