SZKOLNA PRACOWNIA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO – APLIKACJA – TORBY Z LOGO SZKOŁYSZKOLNA PRACOWNIA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO – APLIKACJA  – TORBY Z LOGO SZKOŁY

W PRACOWNI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO uczniowie zrealizowali projekt pt. „TORBA Z LOGO SZKOŁY”. Najpierw poznali technikę zdobienia tkanin – aplikację, nazywaną również haftem nakładanym. Polega ona na naszywaniu motywów dekoracyjnych wyciętych z innego rodzaju materiałów lub tworzyw. Pojawiła się już w starożytności, natomiast w Polsce rozpowszechniła dopiero w XVI i XII wieku. Była stosowana przede wszystkim do ozdabiania ubrań.

W szkolnym  projekcie chodziło o to, aby na bawełnianych torbach z wydrukowanym techniką sitodruku logo szkoły – linearny portret Marii Grzegorzewskiej – umieścić zaprojektowaną aplikację nieprzezroczystą. Uczniowie rozpoczęli swoją pracę od przygotowania 250 serduszek. Stanęli przed nie lada wyzwaniem, bo musieli wykazać się nie tylko ogromną cierpliwością, ale również precyzją wykonania pojedynczych motywów. Każdy szablon – serduszko – starali się dokładnie odrysować, następnie spiąć wzór z termowłókniną i umiejętnie wyciąć.
Kolejny etap pracy to właściwe ułożenie motywów aplikacji na torbie. Trzeba to było zrobić tak, aby logo szkoły wtapiało się w projekt dekoracji i stanowiło jej integralną część. Po sprawdzeniu przez nauczyciela poprawności wzoru, uczniowie przyklejali serduszka do toreb. Ostrożnie korzystali z rozgrzanego żelazka, zwracali uwagę na zachowanie zasad bhp. Przyklejenie motywów do toreb było bardzo ważne, bo ustabilizowało wzór i ułatwiło jego przyszycie na maszynie.
W pracowni powstało 50 toreb. Wszystkie zostały przekazane na potrzeby  szkoły, będą wykorzystane do jej promocji.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji

PREZENTACJA I – „TORBA z APLIKACJĄ ” pomysł na własną dekorację – omówienie techniki

PREZENTACJA II – „TORBY z LOGO SZKOŁY” – projekt zrealizowany w pracowni rękodzieła

opracowała Justyna Śliwa – opiekun pracowni