Świąteczne przygotowania czas zacząćŚwiąteczne przygotowania czas zacząć

Miesiąc grudzień jest szczególnym czasem, bowiem czekamy na święta Bożego Narodzenia. Wszyscy uwielbiamy przygotowania do świąt, wywołujące szczególną atmosferę i wprowadzające nas w ten magiczny czas Bożego Narodzenia.

Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego.

W naszej szkole w tym roku choinka we wszystkich odcieniach fioletu. Cześć ozdób została własnoręcznie wykonana przez naszych zdolnych uczniów. Ubieranie drzewka to duża przyjemność, bo któż nie lubi ubierać choinki? Zaszczyt ten oczywiście przypadł w udziale szczęśliwym uczniom i ich opiekunom Pani Małgorzacie Siwek i Pani Sylwii Kielczyk.

A kto z Was wie kiedy i skąd przywędrowała do nas choinka?

W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec.

Tradycyjnie ubiera się sosnę lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki świątecznej symbolizuje nadzieję. W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia.

Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku świątecznym wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach choinki umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji świątecznych wieszane są na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każda z ozdób ma swoją własną symbolikę:

  • Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
  • Orzechy na choince: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  • Łańcuchy choinkowe: wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  • Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

Koordynatorki dekorowania szkolnej choinki: S. Kielczyk, M. Siwek

Tekst opracowały: J. Górecka, E. Grabska