SZKOLNA PRACOWNIA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO



SZKOLNA PRACOWNIA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

SZKOLNA PRACOWNIA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO jest miejscem edukacji i wychowania przez sztukę. Tutaj uczniowie czerpią radość z procesu tworzenia poprzez poznawanie i stosowanie różnych technik plastycznych, rękodzielniczych i zdobniczych. Rozwijają swoją kreatywność, poszukują pasji, lekarstwa na nudę oraz recepty na bezmyślne spędzanie czasu. Doświadczają, że działanie i eksperymentowanie w sztuce daje zaskakujące efekty, przynosi satysfakcję i zachęca do szukania coraz ciekawszych rozwiązań wizualnych.

W miarę posiadanych predyspozycji, własnych zdolności oraz ekspresji uczniowie wykorzystują w swoich pracach takie materiały jak: tkaniny, włóczki, sznurki, masa solna, papiery, pudełka, kredki, farby itp. Wszyscy są dumni ze swoich osiągnięć i chętnie się nimi chwalą. Wykonane dzieła wiszą w przestrzeni szkoły, wzbogacają jej estetykę oraz budują niepowtarzalny klimat. Są prawdziwym dowodem na to, że
w naszej szkole uczniów edukuje się i wychowuje do tworzenia i odbioru sztuki.

Galeria I:

PROPOZYCJE PRACOWNI – ciekawe techniki – odbijanie grafik ze styropianowej tacki

Na kartce papieru – format kwadratu – uczniowie namalowali kolorowe obręcze ułożone tak, aby każda następna otulała poprzednią. Wykorzystali farby akwarelowe, plakatowe, kredki ołówkowe i pastele olejne. Następnie na styropianowej tacce o wielkości ¼ powierzchni przygotowanego wcześniej kwadratu, wykonali prosty rysunek. Wycięli go za pomocą nożyka oraz wymodelowali z użyciem wykałaczki i wsuwki do włosów. W ten sposób zrobili prostą matrycę. Umiejętnie pokrywali ją farbą plakatową lub akrylową oraz odbijali wzór na papierze. Zwracali uwagę na to, aby właściwie zorientować matrycę, bo każda pomyłka zaburzyłaby konwencję prac. Powstały liczne odbitki wykonane techniką wypukłą. Każda praca – mimo powtarzanego jednakowego motywu – była ciekawa i jedyna w swoim rodzaju, ponieważ jej wyraz artystyczny dodatkowo wzbogacała gra kolorów widoczna pod drukiem. Wszystkie grafiki zostały zestawione w jedną kompozycję i dzięki temu nabrały jeszcze innego, ciekawszego charakteru.

Galeria II:

 

Justyna Śliwa – koordynator pracowni rękodzieła artystycznego