Światowy Dzień MPDŚwiatowy Dzień MPD

6 października 2020 r., po raz pierwszy w naszej szkole, obchodzony będzie Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

Światowy Dzień MPD

Święto obchodzone corocznie 6 października. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat mózgowego porażenia dziecięcego (MPD).

Inicjatywa powstała i wprowadzona została w 2012 roku przez australijską organizację non-profit Cerebral Palsy Alliance oraz amerykańską United Cerebral Palsy. Światowy Dzień MPD wspierany jest przez kilkaset organizacji zajmujących się MPD, w tym uniwersytety, instytucje badawcze, grupy studenckie, szkoły i szpitale dziecięce z 65 państw, co jest potwierdzone na stronie internetowej World CP Day.

W ramach akcji poszukuje się pomysłów i rozwiązań, które mogą być zastosowane dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym w celu zapewnienia im komfortu w codziennym życiu.

Od 2015 roku jest to również ruch społeczny, który koncentruje się na kluczowych kwestiach dotyczących osób z MPD na całym świecie, niezależnie od różnic geograficznych, kulturowych i ekonomicznych. Strona internetowa Dnia dostarcza narzędzi i zasobów w celu podjęcia działań na szczeblu lokalnym, a tym samym buduje globalny ruch.

W Polsce Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego również jest obchodzony 6 października. W tym dniu wiele budynków w różnych miastach Polski podświetlanych jest na kolor zielony, aby zaznaczyć solidarność z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym. W naszym kraju partnerem Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, która prowadzi kampanię #17miliow

Źródło WIKIPEDIA

Opracowała Sylwia Kielczyk