Szkolny Tydzień ProfilaktykiSzkolny Tydzień Profilaktyki

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Szkolny Tydzień Profilaktyki w trakcie którego odbyło się wiele ciekawych zabaw i lekcji otwartych zachęcających uczniów do prowadzenia zdrowego trybu życia. Cześć działań  powiązana była z realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” współorganizowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności, który realizowany jest w klasach Gimnazjum oraz wśród starszych uczniów szkoły podstawowej. Każdy dzień był poświęcony innemu zagadnieniu profilaktycznemu..

Poniedziałek poświęcony był zdrowemu odżywianiu. Podczas lekcji otwartej uczniowie dokonywali wyboru pomiędzy zdrowym i niezdrowym jedzeniem, wspólnie wykonali owocowo- warzywny plakat oraz uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w kuchni terapeutycznej. Podczas warsztatów uczyli się piec ciasteczka owsiane.

We wtorek odbył się szkolny dzień zdrowia i higieny. Uczniowie przypominali sobie jak prawidłowo myć zęby oraz utrwalali zasady higieny osobistej.

W środę podczas spotkania w sali gimnastycznej wszyscy dowiedzieli się jakie korzyści płyną
z uprawiania sportu oraz z ćwiczeń gimnastycznych. Następnie odbyły się liczne zabawy
i zawody sportowe.

Czwartek minął w naszej szkole pod hasłem „bezpieczeństwo”. Uczniowie wspólnie
z nauczycielami wykonali w klasach plakaty dotyczące bezpieczeństwa w domu, szkole, na ulicy i podczas drogi do szkoły. Później wszyscy zebrali się w świetlicy szkolnej, aby zaprezentować swoje prace oraz wysłuchać pogadanki podsumowującej najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Piątek był dniem pełnym relaksu i wyciszenia. Uczniowie wykonywali kolorowanki przy relaksującej muzyce, a także spotkali się w świetlicy szkolnej aby wysłuchać terapeutycznych bajek.

Dzięki aktywnościom podejmowanym w trakcie tygodnia profilaktyki oraz innym realizowanym systematycznie w ciągu roku szkolnego kształtowane są wśród uczniów naszej szkoły nawyki zdrowego trybu życia.